دفاع روحانی از نحوه مقابله با کرونا: دشمنان آمار اشتباه می‌دهند

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، از عملکرد دولتش در مقابله با کرونا و مدیریت اقتصادی در شرایط تحریم دفاع کرده و گفته که ‘دشمنان با توطئه، آمار و اطلاعات نادرست’ ارائه می‌کنند. ظهارات آقای روحانی در حالی عنوان شده است که بی‌بی‌سی در گزارشی تحقیقی به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد قربانیان کرونا در ایران تا پایان تیر ماه به ۴۲ هزار نفر رسیده که نزدیک سه برابر آمار رسمی است که مقامات دولتی ایران اعلام کرده اند.

بیشتر بخوانید

از آتاتورک تا اردوغان؛ چگونه حکم اعدام در ترکیه لغو شد

مجازات اعدام در کشورهایی چون ایران، عربستان و چین برخلاف اکثر کشورهای دنیا سالانه جان چند صد نفر را می گیرد. آخرین واکنش های افکار عمومی ایرانیان به حکم‌اعدام کارزار توییتری «نه به اعدام» سه نفر از معترضان آبان نود و هشت بود. مهدی شبانی، روزنامه نگار در یادداشتی برای صفحه ناظران درباره تاریخچه لغو حکم اعدام در ترکیه نوشته است.

بیشتر بخوانید

در پی ضرری تاریخی؛ شرکت نفتی بی‌پی سود سهام خود را نصف کرد

شرکت نفت و گاز “بی‌پی” در بریتانیا با ثبت ضرری معادلی ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، سود سهام خود را به نصف کاهش داده است. سود سهام این شرکت در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ به حدود ۵/۲۵ سنت رسید؛ این در حالیست که این سود برای هر سهم ر سه ماهه او امسال ۱۰/۵ سنت بود.

بیشتر بخوانید

دادستان کرمان: قاتل موبد زرتشتی خودکشی کرده

۶ دقیقه پیش

دادستان کرمان چند ساعت بعد از کشف جسد موبد زرتشتی از انگیزه‌های مالی در قتل سخن گفت

توضیح تصویر،

آقای کسروی متولد ۱۳۴۶، در ۱۰ سال گذشته به همراه دو فرزند و همسرش در آمریکا بود و در موبد معبد “درمهر” کالیفرنیا فعالیت می‌کرد

رییس دادگستری استان کرمان می‌گوید “قاتل” موبد زرتشتی که جسدش در ویلایی در ماهان پیدا شده بود، “خودکشی” کرده است.

جسد آرش کسروی، موبد زرتشتیان در کالیفرنیا و دو فرد همراهش سوم مرداد در ویلایی در ماهان پیدا شد. دادستان کرمان گفته بود “قاتل” به احتمال قوی انگیزه‌های مالی داشته چون در یک ماشین در صحنه قتل ۱۰ هزار دلار پول نقد پیدا شده بوده است.

حالا یدالله موحد، رییس دادگستری استان کرمان گفته “قاتل” یکی از همان سه فردی است که جسدش پیدا شده و نامش محمدجواد گنجعلیخانی است.

به گفته آقای موحد، محمدجواد گنجعلیخانی به دلیل اختلاف مالی ابتدا آرش کسروی را “با ضربات وسیله‌ای شبیه به پیچ گوشتی” کشته و چون فرحناز رفیعی هم شاهد صحنه قتل بوده، او را هم کشته است.

رییس دادگستری استان کرمان می‌گوید “قاتل” به دلیل آنکه نمی‌توانسته اجساد را برای دفن از صندوق عقب ماشین خارج کند و همچنین چون “عذاب وجدان داشته” با زدن شاهرگ “خودکشی کرده” است.

آرش کسروی، که مقیم ایالات کالیفرنیا در آمریکا بود، سال گذشته برای برگزاری مراسم خاکسپاری پدرش به ایران بازگشت و به گفته دوستانش برای انجام کارهای وراثت مدتی در ایران بود.

مقام‌های قضایی کرمان می‌گویند آقای گنجعلیخانی مباشر آقای کسروی بوده و از حساب شخصی او مبالغی برای خود برداشته و به ارز تبدیل کرده که همین موضوع باعث اختلاف میان آنها بوده است.

آنها گفته‌اند نامزد و برادر آقای گنجعلیخانی به ظن همکاری با او در قتل و پنهان کردن ماجرا بازداشت شده‌اند.

مذهب آقای کسروی که زرتشتی بوده است، باعث حساسیت بیشتر به ماجرای قتل او در کرمان شد.

کرمان کمتر از ۲۰ سال پیش شاهد ماجرایی بود که به قتل‌های محفلی کرمان معروف شد. در سال ۱۳۸۱ شش نفر از پایگاه بسیج با استناد به سخنرانی محمدتقی مصباح یزدی، دست‌کم پنج نفر را به قتل رساندند چون فکر می‌کردند آنها عمل “خلاف شرع” انجام داده و مستحق مرگ هستند.

هیچ کدام از این شش نفر قصاص نشدند چون مقام های قضایی گفتند همه خانواده‌ها رضایت داده‌اند.

در جریان قتل‌های زنجیره‌ای در دهه هفتاد هم نیروهای وزارت اطلاعات به کشتن سه کشیش در ایران متهم شدند.

http://www.bbc.com/persian/iran-53629073