دفاع روحانی از نحوه مقابله با کرونا: دشمنان آمار اشتباه می‌دهند

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، از عملکرد دولتش در مقابله با کرونا و مدیریت اقتصادی در شرایط تحریم دفاع کرده و گفته که ‘دشمنان با توطئه، آمار و اطلاعات نادرست’ ارائه می‌کنند. ظهارات آقای روحانی در حالی عنوان شده است که بی‌بی‌سی در گزارشی تحقیقی به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد قربانیان کرونا در ایران تا پایان تیر ماه به ۴۲ هزار نفر رسیده که نزدیک سه برابر آمار رسمی است که مقامات دولتی ایران اعلام کرده اند.

بیشتر بخوانید

از آتاتورک تا اردوغان؛ چگونه حکم اعدام در ترکیه لغو شد

مجازات اعدام در کشورهایی چون ایران، عربستان و چین برخلاف اکثر کشورهای دنیا سالانه جان چند صد نفر را می گیرد. آخرین واکنش های افکار عمومی ایرانیان به حکم‌اعدام کارزار توییتری «نه به اعدام» سه نفر از معترضان آبان نود و هشت بود. مهدی شبانی، روزنامه نگار در یادداشتی برای صفحه ناظران درباره تاریخچه لغو حکم اعدام در ترکیه نوشته است.

بیشتر بخوانید

در پی ضرری تاریخی؛ شرکت نفتی بی‌پی سود سهام خود را نصف کرد

شرکت نفت و گاز “بی‌پی” در بریتانیا با ثبت ضرری معادلی ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، سود سهام خود را به نصف کاهش داده است. سود سهام این شرکت در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ به حدود ۵/۲۵ سنت رسید؛ این در حالیست که این سود برای هر سهم ر سه ماهه او امسال ۱۰/۵ سنت بود.

بیشتر بخوانید

درز اطلاعات کرونا؛ افشای نسبت بالای مرگ ‘اتباع خارجی’ در ایران

۴۴ دقیقه پیش

پناهجویان اخراجی افغان در حال بازگشت از ایران

توضیح تصویر،

پناهجویان اخراجی افغان در حال بازگشت از ایران

اطلاعات درزکرده از مبتلایان و درگذشتگان قطعی و احتمالی کرونا در ایران فاش می‌کند که تا پایان تیر ماه، نزدیک به دو هزار نفر از “اتباع خارجی” در ایران درگذشته‌اند.

این تعداد حاکی از آن است که سهم شهروندان غیرایرانی از مرگ‌های احتمالی کرونا در ایران دو برابر سهمشان از کل جمعیت است.

بی‌بی‌سی اطلاعات کافی ندارد که “اتباع خارجی” مبتلا و درگذشته در ایران شهروندان چه کشورهایی بوده‌اند.

به طور کلی شهروندان افغانستان بزرگترین گروه از اتباع خارجی ساکن ایران را تشکیل می‌دهند و شمار دیگر گروه‌های مهاجر در ایران با آنها قابل مقایسه نیست.

آمار همه‌گیری کرونا در برخی از کشورهای دیگر، از جمله آمریکا و بریتانیا نیز نشان می‌دهد که نرخ مرگ‌ومیر میان جوامع مهاجر یا رنگین‌پوستان بالاتر از متوسط کل جامعه است.

دلایلی که در دیگر کشورها برای نسبت بالای مرگ جوامع مهاجر یا رنگین‌پوستان آمده شامل نابرابری‌های از پیش موجود در دسترسی به خدمات سلامت، وضعیت مسکن، ترکیب جمعیتی مشاغل و نژادپرستی ساختاری را شامل می‌شود.

رشته گزارش کرونا
Banner

اطلاعات درزکرده درباره اتباع خارجی چه می‌گوید؟

بررسی‌های بی‌بی‌سی از اطلاعات کرونا نشان می‌دهد که از بهمن ۹۸ تا پایان تیر ۹۹ در مجموع مرگ ۱۹۱۲ نفر از شهروندان غیر ایرانی در مراکز درمانی ایران ثبت شده است.

آمار روزانه قربانیان غیر ایرانی کرونا. شمار روزانه درگذشتگان ثبت شده جزو اتباع خارجی. .

این تعداد بیش از ۴ درصد کل مرگ‌های قطعی و احتمالی کرونا است، در حالی که اتباع خارجی ساکن ایران نزدیک به ۲ درصد از کل جمعیت هستند.

همچنین اطلاعات دریافتی بی‌بی‌سی حاکی از پذیرش ۱۸ هزار ۷۲۲ نفر از اتباع خارجی در مراکز درمانی ایران است، که این هم بیش از ۴ درصد کل بستری‌شدگان و مراجعه‌کنندگانی است که در ارتباط با کرونا به بیمارستان‌های ایران رفته‌اند.

آمار روزانه درگذشتگان و مبتلایان از میان اتباع خارجی روندی مشابه کل درگذشتگان و مبتلایان در ایران دارد.

مرگ‌ومیر اتباع خارجی در سراسر ایران به یک اندازه نیست و به ویژه در استان‌های قم، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی بخش قابل توجهی از کل مرگ‌های مرتبط با کرونا را به خود اختصاص می‌دهد.

استان قم با ۱۳.۷ درصد بیشترین نسبت مرگ‌ اتباع خارجی از مجموع مرگ‌های قطعی و احتمالی کووید-۱۹ را دارد.

در سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی نیز به ترتیب ۱۱.۷ درصد و ۱۰ درصد از مجموع مرگ‌های مرتبط با کرونا در میان اتباع خارجی رخ داده است.

بیشترین تعداد مرگ، یعنی ۵۵۳ نفر تا پایان تیر، در استان تهران رخ داده است.

قربانیان غیر ایرانی کرونا در استان‌های ایران. تعداد و درصد اتباع خارجی از کل درگذشتگان هر استان. .

بنا به سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران ۱.۹۸ درصد جمعیت ایران شهروندان افغانستان هستند.

علاوه بر این ۰.۰۴ درصد جمعیت ایران شهروند عراق، ۰.۰۲ شهروند پاکستان و ۰.۱۶ درصد هم “اتباع اظهارنشده” هستند.

به این ترتیب در مجموع ۲.۲ درصد از جمعیت ایران شهروندان غیرایرانی هستند.

اما از مجموع نزدیک به ۴۲ هزار مرگ کرونا ۴.۵ درصد آنها در میان شهروندان غیرایرانی بوده که نسبتی معادل بیش از دو برابر سهم آنها از کل جمعیت است.

http://www.bbc.com/persian/iran-53629265