دفاع روحانی از نحوه مقابله با کرونا: دشمنان آمار اشتباه می‌دهند

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، از عملکرد دولتش در مقابله با کرونا و مدیریت اقتصادی در شرایط تحریم دفاع کرده و گفته که ‘دشمنان با توطئه، آمار و اطلاعات نادرست’ ارائه می‌کنند. ظهارات آقای روحانی در حالی عنوان شده است که بی‌بی‌سی در گزارشی تحقیقی به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد قربانیان کرونا در ایران تا پایان تیر ماه به ۴۲ هزار نفر رسیده که نزدیک سه برابر آمار رسمی است که مقامات دولتی ایران اعلام کرده اند.

بیشتر بخوانید

از آتاتورک تا اردوغان؛ چگونه حکم اعدام در ترکیه لغو شد

مجازات اعدام در کشورهایی چون ایران، عربستان و چین برخلاف اکثر کشورهای دنیا سالانه جان چند صد نفر را می گیرد. آخرین واکنش های افکار عمومی ایرانیان به حکم‌اعدام کارزار توییتری «نه به اعدام» سه نفر از معترضان آبان نود و هشت بود. مهدی شبانی، روزنامه نگار در یادداشتی برای صفحه ناظران درباره تاریخچه لغو حکم اعدام در ترکیه نوشته است.

بیشتر بخوانید

در پی ضرری تاریخی؛ شرکت نفتی بی‌پی سود سهام خود را نصف کرد

شرکت نفت و گاز “بی‌پی” در بریتانیا با ثبت ضرری معادلی ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، سود سهام خود را به نصف کاهش داده است. سود سهام این شرکت در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ به حدود ۵/۲۵ سنت رسید؛ این در حالیست که این سود برای هر سهم ر سه ماهه او امسال ۱۰/۵ سنت بود.

بیشتر بخوانید

نامه فعالان سیاسی ایران: اعدام و زندان پی‌درپی بر بحران داخلی می‌افزاید

یک ساعت پیش

به ترتیت از بالا راست: عباس محمدی، محمد بسطامی، امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، محمد رجبی، هادی کیانی، مهدی صالحی و مجید نظری (محکوم به اعدام) و کیوان صمیمی و بهاره هدایت (محکوم به زندان)
توضیح تصویر،

به ترتیت از بالا راست: عباس محمدی، محمد بسطامی، امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، محمد رجبی، هادی کیانی، مهدی صالحی و مجید نظری (محکوم به اعدام) و کیوان صمیمی و بهاره هدایت (محکوم به زندان)

جمعی از فعالان و چهره‌های سیاسی ایران در بیانیه‌ای به “محکومیت پی در پی فعالان سیاسی و مدنی” اعتراض کرده و گفته‌اند که این احکام به “وخامت بحران‌های ساختاری” و “آشفتگی” اوضاع در ایران اضافه خواهد کرد.

در این بیانیه حکم اعدام جوانان به خاطر تجمع اعتراضی در تهران و اصفهان و همچنین حکم سه سال زندان برای کیوان صمیمی و چهار سال و هشت ماه زندان برای بهاره هدایت، “ناعادلانه” توصیف شده است.

کیوان صمیمی، فعال ملی مذهبی و سردبیر ماهنامه ایران که بعد از انتخابات جنجالی ۱۳۸۸ سال‌ها در زندان بود، به تازگی به خاطر تجمع در روز کارگر به سه سال زندان محکوم شده است.

بهاره هدایت هم که بعد از انتخابات ۱۳۸۸ هفت سال در زندان اوین بود، به خاطر شرکت در تجمع اعتراضی به شلیک سپاه به هواپیمای اوکراین به چهار سال و هشت ماه حبس محکوم شده است.

در این بیانیه احکام این دو نفر و همچین احکام اعدام اخیر غیرقانونی توصیف و گفته شده است: “ما امضاکنندگان زیر، صرف نظر از ماهیت پرونده‌های یاد شده، هم‌چنان‌که بارها و بارها عنوان کرده‌ایم، معتقدیم که دادگاه انقلاب، صلاحیت قانونی و ذاتی برای رسیدگی به چنین مواردی را ندارد و تنها مرجع صالح و قانونی برای پیگرد پرونده‌های سیاسی و مطبوعاتی، محاکم عمومی با حضور هیات منصفه و رعایت اصول قضایی و موازین دادرسی عادلانه‌اند.”

به تازگی در کارزاری بی‌سابقه کاربران شبکه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ اعدام نکنید، میلیون‌ها بار خواستار توقف اعدام سه جوان در ارتباط با اعتراضات آبان ۱۳۹۸ شدند. این احکام به طور موقت متوقف شده اما به تازگی حکم اعدام پنج نفر دیگر در ارتباط با اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در اصفهان تایید شده است.

فعالان سیاسی نویسنده بیانیه، اعتقاد دارند که احکام اعدام برای جوانان “درد سنگینی را به جامعه تحمیل کرد” و باعث واکنش سریع و صریح “وجدان جامعه ایران” شد. به اعتقاد امضاکنندگان بیانیه، این “درد سنگین” و پیامدهایش “جامعه‌ امروز را ملتهب‌تر و بحران‌زده‌تر کرده است.”

امضاکنندگان نامه اعتقاد دارند در شرایطی که تورم و مشکلات معیشتی، توان اقتصادی و سلامت اخلاقی و روانی جامعه را “در معرض خطر جدی” قرار داده است، این احکام قضایی کمکی به حکومت نخواهد کرد.

فعالان سیاسی داخل ایران در این بیانیه گفته‌اند: “صاحبان مناصب حکومتی خود معترفند که جامعه ما هیچ‌گاه تا بدین‌اندازه دچار گسیختگی و پریشانی نبوده‌است و برخوردهای ناسنجیده و خشونت‌آمیز جز بر این آشفتگی نخواهد افزود.”

در این نامه خطاب به قوه قضاییه ایران خواسته شده است که با مردم برخورد بهتری شود: “عقل، اخلاق و آموزه‌های رحمت‌بخش قرآنی همگی چنین حکم می‌کند که با احکام قضایی ناموجه براین‌همه نابسامانی نیفزایید و اندکی نیز، اگر که توانستید، روی گشاده به مردم نشان دهید.”

این بیانیه را هاشم آغاجری (نویسنده و تاریخ نگار)، صدیقه وسمقی (مولف و عضو اولین شورای شهر تهران)، ابوالفضل قدیانی (عضو موسس سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی)، علیرضا رجایی (روزنامه‌نگار و فعال ملی مذهبی)، سعید مدنی (جامعه‌شناس و فعال ملی مذهبی)، علیرضا بهشتی شیرازی (مشاور سابق میرحسین موسوی)، فخری محتشمی‌پور (عضو حزب مشارکت)، مصطفی تاجزاده (معاون سابق وزیر کشور در دولت خاتمی)، پروانه سلحشوری (نماینده پیشین مجلس) و فاطمه گوارایی (نویسنده فعال ملی مذهبی) و بیش از ۴۰ نفر دیگر از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان امضا کرده‌اند.

http://www.bbc.com/persian/iran-53629071