دفاع روحانی از نحوه مقابله با کرونا: دشمنان آمار اشتباه می‌دهند

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، از عملکرد دولتش در مقابله با کرونا و مدیریت اقتصادی در شرایط تحریم دفاع کرده و گفته که ‘دشمنان با توطئه، آمار و اطلاعات نادرست’ ارائه می‌کنند. ظهارات آقای روحانی در حالی عنوان شده است که بی‌بی‌سی در گزارشی تحقیقی به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد قربانیان کرونا در ایران تا پایان تیر ماه به ۴۲ هزار نفر رسیده که نزدیک سه برابر آمار رسمی است که مقامات دولتی ایران اعلام کرده اند.

بیشتر بخوانید

از آتاتورک تا اردوغان؛ چگونه حکم اعدام در ترکیه لغو شد

مجازات اعدام در کشورهایی چون ایران، عربستان و چین برخلاف اکثر کشورهای دنیا سالانه جان چند صد نفر را می گیرد. آخرین واکنش های افکار عمومی ایرانیان به حکم‌اعدام کارزار توییتری «نه به اعدام» سه نفر از معترضان آبان نود و هشت بود. مهدی شبانی، روزنامه نگار در یادداشتی برای صفحه ناظران درباره تاریخچه لغو حکم اعدام در ترکیه نوشته است.

بیشتر بخوانید

در پی ضرری تاریخی؛ شرکت نفتی بی‌پی سود سهام خود را نصف کرد

شرکت نفت و گاز “بی‌پی” در بریتانیا با ثبت ضرری معادلی ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، سود سهام خود را به نصف کاهش داده است. سود سهام این شرکت در سه ماه دوم سال ۲۰۲۰ به حدود ۵/۲۵ سنت رسید؛ این در حالیست که این سود برای هر سهم ر سه ماهه او امسال ۱۰/۵ سنت بود.

بیشتر بخوانید

وزیر کشور ایران: اکثر کودکان کار در خیابان‌ها افغان هستند

۲ ساعت پیش

وزیر کشور ایران : عمده کودکان کار خیابانی، افغانستانی هستند

توضیح تصویر،

وزیر کشور ایران : عمده کودکان کار خیابانی، افغانستانی هستند

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران در حاشیه جلسه شورای اجتماعی این کشور گفته است، بیشترن رقم کودکان کارگر در خیابان‌های ایران کودکان مهاجر افغان‌ هستند. .

بر اساس گزارش رسانه‌های ایرانی آقای رحمانی فضلی گفته‌است که در این زمینه با برخی از مسئولان و سفیر افغانستان در تهران گفتگو کرده‌‌است و از آنها خواسته‌ است تا مانع ورود کودکان کار به ایران شوند.

او گفته است که با مقامات افغان در زمینه بازگرداندن این کودکان کارگر به افغانستان صحبت کرده و خواستار همکاری آنها شده است.

به نقل از رسانه‌ها این سومین بار است که برخی مقامات ایران، موضوع کودکان کارگر در خیابان‌های این کشور را مورد بحث قرار می‌دهند. دولت ایران می‌گوید با تصویب یک مصوبه در مورد جلوگیری از کار کودکان در خیابان‌ها تلاش دارد تا ضعف ها چالش‌های موجود در این کشور را شناسایی کند.

بر اساس این گزارش، وزیر کشور ایران گفته اخیرا با وزیر امور خارجه افغانستان در این زمینه بحث مفصلی داشته است و جانب افغانستان تعهد سپرده است که برای جلوگیری از کار کودکان افغان در ایران اقدامات لازم را انجام بدهد.

این در حالی است که در افغانستان نیز افزاینش کودکان کارگر در جاده‌ها باعث نگرانی مردم و دولت این کشور است. اگر چه هنوز آمار دقیقی از تعداد کودکان خیابانی در این کشور وجود ندارد، ولی مسئولان شمار آنها را در سراسر افغانستان حدود ۱.۶ میلیون برآورد می‌کنند که از این تعداد حدود ۶۰ الی ۷۰ هزار کودک خیابانی در کابل، پایتخت افغانستان زندگی می‌کنند.

شستن خودروها یکی از کارهای کودکان خیابانی کابل است
توضیح تصویر،

شستن خودروها یکی از کارهای کودکان خیابانی کابل است

با این وجود این روز خیلی‌ها در کابل و سایر شهرهای این کشور روی خوش به این کودکان نشان نمی‌دهند و برخورد مردم به گفته مسئولان با آنان تحقیرآمیز است.

پیتشر مسئول بخش کودکان کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته بود که : “این کودکان تحقیر می‌شوند، کتک می‌خورند، مورد اهانت قرار می‌گیرند و در کل کرامت انسانی آنها از سوی جامعه در نظر گرفته نمی‌شود و هیچ محبتی از طرف کسانی که دست طلب به سوی آنها دراز می‌کنند، نمی‌بیند.”

فقر، جنگ، عدم آگاهی از حقوق کودکان، زاد و ولد بی رویه، معتاد بودن پدر و مادر و بیماری والدین به عنوان عوامل افزایش کودکان خیابانی در افغانستان و مهاجرت آنها به کشورهای هسمایه به ویژه برای پیدا کردن کار به ایران شناخته می‌شود.

بیشتر کودکان کار خیابانی در ایران و افغانستان به پلاستیک فروشی، جمع‌آوری زباله‌ها، انتقال اموال مشتریان در داخل شهرها، شاگردی مغازه‌، شاگردی راننده‌، دود کردن اسپند، شاگردی ترمیمگاه‌ها و حتی بعضی کارهای شاقه مانند آجرپزی مشغولند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان قبلا گفته بود که قاچاق کودکان به مقاصد تبهکارانه از جمله ترافیک مواد مخدر، ارسال کودکان به کشورهای خارجی برای آموزش های انتحاری و سو استفاده جنسی از کودکان و اعمال کارهای شاق بر کودکان هنوز از موارد نگرانی است که نیازمند توجه جدی دارد و دولت باید در خصوص این موارد به “فرهنگ معافیت” پایان دهد.

بیشتر کودکان کار خیابانی در ایران و افغانستان به پلاستیک فروشی، جمع‌آوری زباله‌ها، انتقال اموال مشتریان مشغولند

توضیح تصویر،

بیشتر کودکان کار خیابانی در ایران و افغانستان به پلاستیک فروشی، جمع‌آوری زباله‌ها، انتقال اموال مشتریان مشغولند

تنش بین ایران و افغانستان

طی ماه های اخیر چند حادثه مرزی که در آن ادعا شده بود که مرزبانان ایرانی شماری از پناهجویان افغان را به دریا انداخته و در مورد دیگری ماشین حامل آنها را به گلوله بسته بود، باعث واکنش‌های گسترده در شبکه های اجتماعی و تنش‌های دیپلوماتیک میان ایران و افغانستان شد.

اخیرا وزارت خارجه افغانستان هیاتی را که شامل نمایندگان هفت وزارت، پنج ریاست مستقل، مشاور حقوقی رئیس جمهوری و دفتر شورای امنیت این کشور بود به ایران اعزام کرد.

هدف این سفر بررسی رویدادهای ناگوار اخیر و جستجوی راه حل برای جلوگیری از تکرار آن، تقویت و توسعه همکاری‌های همه‌جانبه و مذاکرات پیرامون سند همکاری‌های جامع بین دو کشور بود که جلوگیری از قاچاق پناهجویان غیر قانونی افغان به ایران در رآس آن قرار داشت.

http://www.bbc.com/persian/afghanistan-53629061